Westside Timbers Premier Soccer Club, Beaverton, Oregon

 

The Westside Timbers want to CONGRATULATE the following Westside Timbers Players for their High School Achievements.

These 64 players from 11 of our Westside Timbers top High School teams have achieved top honors in soccer with their respecitive High Schools.

Of these 64 players - here's the breakdown . . .

  • 1st Team All-League: 29 players
  • 2nd Team All-League: 16 players
  • Honorable Mention All-League: 10 players
  • 1st Team All-State: 7 players
  • 2nd Team All-State: 7 players
  • Honorable Mention All-State: 1 players
  • Co- Player of the Year: 1 players
  • Co-Defensive Player of the Year: 1 players
  • 6A- 44 Players
    5A- 4 Players
    4A- 4 Players
    3A- 4 Players
  • Total Players: 56
    • Girls: 14
    • Boys: 42
 

Westside Timbers - Womens High School Teams

Westside Timbers 00G Copa BTS NLNC

  1. Chloe Brock (4A Cowapa)- All-League Honorable Mention- Valley Catholic HS
  2. Madelen Bullis- (6A Pacific) 1st Team All-League- Glencoe HS
  3. Alyx Burkhartzmeyer (6A Three Rivers) - 2nd Team All-League- West Linn HS
  4. Tori Fox- (6A Pacific) 1st Team All-League- 2nd Team All State- McMinnville HS
  5. Sienna Higinbotham- (5A Mid- Willamette) 1st Team All-League- 1st Team All State- MWC Co- Player of the Year- West Albany HS
  6. Haley Leavens- (6A Metro) - 2nd Team All-League- Sunset HS
  7. Payton Mongelli- (6A Mt. Hood) - All-League Honorable Mention- Clackamas HS
  8. Madison Pastores- (6A Pacific) 1st Team All-League- 2nd Team All State- Sherwood HS
  9. Megan Sweeney- (6A Three Rivers) - All-League Honorable Mention- Tualatin HS

Westside Timbers 01G Copa TS

  1. Camryn Pettenger- Willey (5a Northwest) - All-League Honorable Mention - Wilsonville HS

Westside Timbers 02G Copa BTS

  1. Mackenna Antonini- (6A (Portland Interscholastic) - All- League Honorable Mention-Wilson HS
  2. Madeline Barker- (4A Greater St. Helens) - 1st Team All-League- R.A. Long HS
  3. Lydia Emory- (6A Three Rivers) All-League Honorable Mention - Tigard HS
  4. Emma Rose Jones- (5A Northwest) - 1st Team All-League- Scappoose HS
  5. Lucia Quinn- (6A Portland Interscholastic) - 2nd Team All-League- Wilson HS

Westside Timbers Mens High School Teams

Westside Timbers 00B Copa NLNC

  1. Camelon Bain- (6A Mt. Hood) 2nd Team All-League- Central Catholic HS
  2. Lachlan Davidson- (6A Mt. Hood) 2nd Team All-League- Central Catholic HS
  3. Eduardo Flores Garcia- (6A Pacific )- 1st Team All-League- 2nd Team All State-Liberty HS
  4. Gian Gargurevich-Barturen- (6A Three Rivers) - Honorable Mention- Lakeridge HS
  5. Jacob McDaniel- (6A Pacific) 1st Team All-League- Liberty HS
  6. Cole Rogers- (6A Metro)- Player of The Year- 1st Team All State- Sunset HS
  7. Joshua Eduardo Rubio-Romero- (6A Metro) 1st Team All-League- Beaverton HS
  8. Devin Slingsby- (6A Metro)- 1st Team All- League- 1st Team All State- Jesuit HS
  9. Glenn Sutter- (3A Lewis & Clark) 1st Team All-League- 1st Team All State- Riverdale HS
  10. Ryan Wallace- (6A Metro) 1st Team All-League- Southridge HS

Westside Timbers 00B Samba

  1. Enrique Rubio- (3A)1st team All League Dayton High School
  2. Jorge Miramontes- (3A) 1st team All League Dayton High School
  3. Cade Moore- (6A) Honorable Mention Mountainside High School

Westside Timbers 01B Copa Red NLNC

  1. Ali Abulraham- (6A Three Rivers) 1st Team All-League- West Linn HS
  2. Brendan Dexter- (5A Northwest) 2nd Team All-League- La Salle College Prep HS
  3. Nikola Djurdjevic - (6A Metro) 1st Team All-League- 2nd Team All State- Aloha HS
  4. Lazar Djurdjevic- (6A Metro) 2nd Team All-League- Aloha HS
  5. Solomon Fechter- (6A Mt. Hood) 1st Team All- League- Central Catholic HS
  6. Alex Fernandez- (6A Mountain Valley) 2nd Team All-League- South Salem HS
  7. Ohm Harape - (6A Metro) 1st Team All-League- 2nd Team All State- Aloha HS
  8. Fredric Kabeiseman- (6A Mt. Hood) 1st Team All-League-1st Team All- State Co-Defensive Player of the Year
  9. Alvin King III- (6A Metro) 2nd Team All-League- Beaverton HS
  10. Ruben Lopez-Camacho-(5A Northwest) 2nd Team All-League- Wilsonville HS
  11. Miguel Maldonado -(4A Tri-Valley) 1st Team All-League- Molalla HS
  12. Aidan McGinty- (4A Greater St. Helens) 1st Team All-League- Union HS
  13. Andrew Nunez- (6A Mt. Hood) 2nd Team All-League- Gresham HS
  14. Hyunkyu Park- (6A Metro) 1st Team All-League Westview HS
  15. Andrew Parshall- (6A Portland Interscholastic) 2nd Team All-League- Lincoln HS
  16. Christian Pumpelly- (6A Pacific) All-League Honorable Mention- Tualatin HS
  17. Leonard Schulak Poliakoff- (6A Mt. Hood) 2nd Team All-League- Central Catholic HS

Westside Timbers 01B Copa TS

  1. Caden Brandt- (6A Pacific)- 2nd Team All-League- Sherwood HS
  2. Justyn Pryce - (6A Pacific) Honorable Mention Sherwood High School
  3. Ty Vohland- (6A Pacific)- 2nd Team All-League- Sherwood HS

Westside Timbers 02B Copa Red NLNC

  1. Nathan Buckalew- (6A Three Rivers) 1st Team All-League- Tualatin HS
  2. Julien Buist-Thuillier- (6A Metro) 1st Team All-League- Sunset HS
  3. Jackson Cleaver- (6A Three Rivers) 1st Team All-League- 2nd Team All-State- Tigard HS
  4. Kai Gamboa- (3A Special District) 1st Team All-League- 1st Team All-State- Catlin Gabel HS
  5. Evan Karp- (3A Special District) 1st Team All-League- 1st Team All-State- Catlin Gabel HS
  6. Ryan Pearson- (6A Metro) All-League Honorable Mention- Westview HS
  7. Aaron Rudder- (6A Three Rivers) All-League Honorable Mention- Lake Oswego HS
  8. Abdelrasheed Tarhuni- (6A Three Rivers) 2nd Team All-League- Tigard HS
  9. Alexander Ward- (3A Special District) 1st Team All-League, All-State Honorable Mention- Catlin Gabel HS

Westside Timbers 02B Copa White NLNC

  1. Michael Phillips- (6A Three Rivers) 1st Team All-League- West Linn HS
  2. Eric Seaman- (6A Three Rivers) 2nd Team All-League- Lake Oswego HS
  3. Jonah Song - (3A) Special District 2nd Team All-league, Oregon Episcopal School
  4. Elijah Thompson - (3A) 2nd team all-league, Mt. View High School, WA

Westside Timbers 03B Copa Red NLNC

  1. Emanuel Arenas Ceja- (6A Pacific) 2nd Team All-League- Newberg HS
  2. Keaton Klym- 1st Team All-League-Beaverton HS
  3. Alexis Saucedo-(6A Pacific) 1st Team-All League- McMinville HS

Westside Timbers 04B Copa Red NLNC

  1. Jose Diaz Salgado- (6A Pacific) All-League Honorable Mention- Forest Grove HS